Saved Bookmarks
| 1. |
A person crosses a 600 metre long street in 55 minutes. what is his speed in km per hour? |
|
Answer» t = 55 m =55/60 h=11/12 h speed = d/t s=0.6/11/12 s=6/10 X 12/11 s=36/55 km/h |
|