1.

A particle start moving with acceleration 2 m/s distance travel by it 5th second is

Answer» TION:s=ut+1/2at²u=0m/s a=2m/sdistance travelled in 4sec=1/2×a×t² =1/2×2×4² =16mdistance travelled in 5sec=1/2×2×5² =25mdistance travelled in 5TH SEC=25-16=9M shortcut formuladistance travelled in nth sec =u+a/2(2n-1) =2/2(2×5-1) =1×(10-1) =9m


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions