1.

A ornament weighs 45g.It is a mixture of gold and copper in the ratio 7:2.The weight of copper is______.​

Answer»

Answer:

10g

Step-by-step explanation:

let wt of GOLD and copper be 7X and 9X

then 7x+2x = 45g

hence X= 5g

hence wt if copper=2x=10g



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions