| 1. |
A moving body of mass 500 gram has 100 J of kinetic energy. Calculate the speed of the body |
|
Answer» Mass of the body = 500 gKinetic energy = 100 JTo FIND :The velocity of the body.Solution :First let US convert the mass of the body in kg from g.To find the mass in the kg , we have to divide the mass (in g) by 1000 i.e,m = 500 g==> m = (500/1000) kg==> m = ½ kg==> m = 0.5 kgHence, the mass of the body in kg is 0.5 kg.Let the velocity of the body be v m/s.We know the FORMULA for Kinetic energy of a body i.e,Where :K·E = Kinetic energy POSSESSED by the bodym = Mass of the body.v = Velocity of the body.Now , using the above formula and substituting the values in it, we get :Hence, the velocity of the body is 20 m/s |
|