Saved Bookmarks
| 1. |
A motorist travels 406km during a 7.0 hr period. what was the average speed in km/hr and m/s |
|
Answer» Find the average speed in km/h: 7 hours = 406 km Therefore the speed is 58 km/h Find the average speed in m/s: 7 hours = 406 km 7 hours = 406,000 m Find 1 hour: 1 hour = 406,000 ÷ 7 = 58,000 m Find 1 min: 1 min = 58,000 ÷ 60 = 2900/3 m Find 1 sec: 1 second = 2900/3 ÷ 60 = 145/9 = 16.11 m Therefore the speed is 16.11m/s Answer: (a) 58 km/h (b) 16.11m/s |
|