1.

A metallic rod of length 2 m (aligned along y-axis) is moving with velocity 3 m/s directed along positive x-axis. If a uniform magnetic field B = (21-3j) T exists in the region. The induced emf in the rod will be18 V10 V5 VZero​

Answer»

tion:LENGTH of rod =2mVelocity of rod =15km/h= 1815×5 = 625 m/sWtoEThe HORIZONTAL component of earth's magnetic FILED (B)=0.5×10 −5 Wb/m 2 (i) When the rod is moving perpendicular then B H , v and l are mutually perpendicular to each other induced emf(e)=B H vl=0.5×10 −5 × 625 ×2=416×10 −5 VOLT(ii) When the rod is moving horizontal then :ϵ=BLvsin0ϵ=0



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions