Saved Bookmarks
| 1. |
A metal ball of 7 kg Falls from 12 meters calculate: potential energy of the ball before of the fall potential energy possessed by a ball when it covered a distance of 5 meters during the fall velocity of the ball when we discover 5 meters from the wall |
| Answer» GIVEN:MASS of ball: 7 kgHeight: 12 mTo find:▪Potential ENERGY of the ball before the fall.▪Potential energy POSSESSED by the ball when it covered 5 m distance.▪Velocity of the ball on 5 m from the wall.Solution:▪Potential energy before the fall:m = 7 kgg = 10 m/s^2h = 0 m [before the fall]Potential energy = mgh=> P.E. = 7 × 10 × 0=> Potential energy before fall = 0 J▪ Potential energy on 5 m height:m = 7 kgg = 10 m/s^2h = 5 mPotential energy = mgh=> P.E. = 7 × 10 × 5=> Potential energy = 350 J▪ Velocity of the ball:m = 7 kgh = 5 mg = 10 m/s^2Potential energy = Kinetic energy=> mgh = 1/2 × mv^2=> 10 × 5 = 1/2 × v^2=> Velocity = 10 m/sHope it helps!!_______________ | |