| 1. |
A mass 5kg starts sliding from A on a smooth surface show in figure find the velocity of the mass at B and C |
|
Answer» ______________________The velocity of the ball at POINT B is 7 m/s, and at point C the velocity of the ball is 0 m/s.At point A, ball has a potential energy onlyNow ACCORDING the law of energy conservation, the total energy of a particle must be conserved.When ball moves from point A to point B,Change in potential energy= Change in KINETIC energymg(5-2.5)=0.5m((v_b)^2-0)on solvingv_b=7 m/sWhen ball moves from point A to point C,Change in potential energy= Change in kinetic energymg(5-5)=0.5m((v_c)^2-0)on solvingv_c=0 m/sTherefore, The velocity of the ball at point B is 7 m/s, and at point C the velocity of the ball is 0 m/s.=================================== |
|