1.

a marble measures 20cm by 15 cm. How many tiles will be required to cover a wall of 5m by 3m? pic of answer full explaniton ​

Answer»

Step-by-step explanation:

5m x3m=500cm x 300cm = 150000 cm2 (area of the wall in I'm)

20cm x15cm = 300cm2 (area of one TILE)

So no. Of TILES required = 150000/300 = 500 tiles.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions