1.

A marble ball of mass 50 g , falls from a height of 5 m on a horizontal plane and rebounces to rise up to a height of 3.2 m. if the collision lasts for (1)/(10)s, find the impulsive force imparted by the plane and the impulse of the ball. ​

Answer» HAT,Ball of mass = 50 gHeight = 1 mRebound to height = 0.5 mTime = 0.1 sNow,Initial VELOCITY of the ball =um/sLet the FINAL velocity =vm/sUsing equation of motionv 2 =u 2 +2ghv 2 =0+2×9.8×0.1v= 1.96 v=1.4m/sIn the second time,Final velocity=0m/sNow, Using equation of motionv 2 =u 2 −2gh0=u 2 −2×9.8×0.5u 2 =9.8u=3.1m/sNow, Impulse= change in linear momentum=mv−m(−u)=m(v+u)=0.05×(1.4+3.1)=0.225NsNow, the Force=Impulse/TimeF= timeimpulse F= 0.10.225 F=2.25NHence, the impulse is 0.225 Ns and force is 2.25 N


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions