Saved Bookmarks
| 1. |
A man was running at a speed of 10 m/sec. Behind him a bullet is fired with a velocity 500m/sec. What is the distance of man from the shooter if the bullet hit him after 1/2 sec of his firing. |
|
Answer» Let, INITIALLY the bullet and man are X distance apart.Now, before get hit, man TRAVELLED distance= 0.5×10 = 5mand the bullet will have to travel a distance 'x+5'm _____(eq.1)And by GIVEN data, The distance travelled by bullet is, 500×0.5 = 250m _____(eq.2)and, eq.1 & eq.2 are equalhence, x+5 = 250x=250-5=245mPlease mark as brainliest and follow if it HELPED you! |
|