1.

a man walks 1 km. towards east then turns to south and walks 5 km. again he turns to east and walks 2 km. then he turns to north and walks 9 km. how far is he from the starting point ?

Answer» \bold{Answer :}

{ See the ATTACHMENT for the PATH, travelled by the man }

Drawing the path, we get a triangle ODE, which is a right-angled triangle whose BASE is OE = 3 km and height is DE = 4 km

Therefore, the required distance of the man from its starting point is

= OD

= √(3² + 4²) km

= √(9 + 16) km

= √25 km

= 5 km

#\bold{MarkAsBrainliest}


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions