Saved Bookmarks
| 1. |
A man spends 15% of his monthly income on rent and 40% of the remainder on clothes. If the monthly savings are Rs.306, find his aanual income |
Answer» A man SPENDS 15% of his monthly income on rent. The annual income is RS 7200Solution: GIVEN, a man spends 15% of his monthly income on rent and 40% of the REMAINDER on clothes. The monthly savings are Rs.306. We have to find his annual income. Now, his monthly income = rent payment + clothes payment + monthly savings Monthly income = 15% of Monthly income + 40% of (monthly income – rent payment) + 306 rupees Let monthly income = "m" m = 15% of m +40% of m – 40% of 15% of m + 306 On simplification we GET, Hence monthly income = 600 So, annual income = 12 x 600 = 7200 Hence, annual income of the person is RS 7200 |
|