1.

A man runs at the speed of 15 km per hour how much time will he take to cover 750 meters​

Answer»

ANSWER:

speed =15 {kmh}^{ - 1}  \\  =  15 \times  \frac{5}{18}   {ms}^{ - 1}   \\  = 4.16 {ms}^{ - 1}

speed =  \frac{distance}{time}  \\ time = distance \times speed \\ time \:  =  \: 750 \times 4.16 \\ time = 3120 \: seconds



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions