1.

A man riding a bicycle, completes one lap of a circular field along its circumferenceat the speed of 79.2 km/hr in 2 minutes 40 seconds. What is the area of the filed ?W 985600 sq metre2) 848500 sq metre3) 795600 sq 'metre4) Cannot be determined5) Other than those given as options

Answer»

985600 sq metre the answer

speed= 79.2 km/hr = 22 m/stime= 2 min 40 s = 160 sdist= speed x time2 x 22/7 x r = 22 m/s x 160 sr= 22 x 160 x 7/22 x 1/2r= 560m [ radius ]

Area: (22/7 * r²)

22/7 * 560 *560 = 985600 m² [ans.]

(1) is correct option

5) is the correct answer

The correct answer is 985600

The correct answer is no 1



Discussion

No Comment Found