1.

A man is throwing balls in air. He throws next ball when previous one is at highest point. If he throws each ball after 2 seconds, then height to which ball rises is (take g = 10 m divided by s squared)

Answer»

tion:THROWING one when other is at the highest POINT. How high the BALLS rise if he THROWS TWICE a second. ∴S=12×9.8×12×(12)∘=9.88m1.225m.HOPE IT IS HELPFUL MAKE ME AS BRAINALIST



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions