Saved Bookmarks
| 1. |
A man covers a distance of 6 km at the rate 4 kmph and other 4 km at 3kmph. his average speed is |
|
Answer» d 1 =6 km d 2=4 km s 1=4 km/h s 2=3 km/h t 1=6/4=1.5 s or 3/2 t 2=4/3 average speed=total d/total/t 10/3/2+4/3 10/6+8/6 10/14/6 10/7/3 10*3/7 30/7 is the average VELOCITY |
|