1.

A man can row 12 km/h in still water. If rate of current is 6 km/h then find the time taken by him to place 9 km downstream.

Answer»

Speed in still water=12km/hspeed of current=6km/hspeed of boat downstream=12+6=18km/hdistance downstream=9kmsince time =distance/timetherefore time taken=9/18=1/2hr=30 minutes



Discussion

No Comment Found