Saved Bookmarks
| 1. |
A man buys 20 shares (par value Rs 10)of a company which pays 9% dividend at such price that he gets 12% on his money.find the market value of the share? |
|
Answer» Answer: A buys 20 SHARES , each shares 10 RS. 20 SHARE value = 20 × 10 = 200 Rs. 9% dividend = (109/100) ×200 = 218 Rs. then he gets 12% = (112/100) × 218 then total share value = 244.16 Rs Starting share value =200 Market share value = 244.16 Rs.Therefore present each share value = 244.16 / 20 each share value = 12.208 Rs. |
|