Saved Bookmarks
| 1. |
A man bought 200 shares each of face value Rs.10 at Rs. 12 per share. Atthe end of the year, the company from which he bought the shares declares a dividend of 15%. Calculate:(i) the amount of money invested by the man(ii) the amount of dividend he received(iii) the percentage return on his outlay. Please briefly |
|
Answer» HY friend no of shares = 200 FV = 10 MV = 12 1) INVESTMENT = 12 x 200 = 2400 2) dividend = 200 x 10 x 15/100 = 300 3) % return = 300 x 100/2400 % = 25/2 % = 12.5 % |
|