1.

a machine depreciates at 10% every year of its value at the beginning of the year. the machine was purchased for rupees 5000 when new. find its price value after two years.​

Answer»

Alternately, we may DIRECTLY GET this as follows:

Value after TWO YEARS = 5000(1-10/100)^2

= 5000(90/100)^2

= 5000 × 90/100 × 90/100

= 4050



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions