Saved Bookmarks
| 1. |
A lotun flower is blooming in a lnke. The flower in metres above the surface ofthe lake. When the western wind blown, the flower droops at a distance of 2 mfrom the base. Pind the depth of the lake. |
|
Answer» The lotus flower is 1/2 m above the surface of the lake. Let us assume water has a depth y, then length of the stem will be (y + 1/2). The length of the stem is same. Now the distance of stem from original position(base) is 2 m Taking water to be horizontal and stem to be straight(right angle(imagination), using pythagoras theorem we have, (y + 1/2)^2 = y^2 + 2^2 y^2 + 1/4 + 2. y. 1/2 = y^2 + 4 y^2 + 4 = y^2 + 1/4 + y y = 4 - 1/4 y = 15 / 4 y = 3.7 m Depth of lake is 3.7 m |
|