1.

A large ripple tank with a vibrator working at a frequency of 30 Hz produces 25 complete waves in a distance of 50 cm. The velocity of the wave is (a) 53 cm s-1(b) 60 cm s-1 (c) 750 cm s-1(d) 1500 cm s-1please tell me the correct answer Hurry​

Answer» B)60 CM s^-1frequency×wavelength= velocityf=30length of ONE wave=wavelength=50/25=2 cmso velocity=30×2=60cms^-1


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions