1.

A ladder 25 m long reaches a window of a building 20 m above the ground. Determine the distance of the foot of ladder from the building​

Answer»

AB = HEIGHT of BUILDING = 20m

AC = length of LADDER = 25m

BC = distance between building and tail of ladder = ?

By Pythagoras THEOREM,

AC^2 = AB^2 + BC^2

25^2 = 20^2 + BC^2

BC^2 = 625 - 400

= 225

BC = √225

BC = 15m

Therefore, distance between tail of ladder and bottom of building is 15m



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions