Saved Bookmarks
| 1. |
a labourer is engaged for 15 days on the condition that he will receive Rs 80 for each day he will he works and he will be fined Rs 10 for each day he is absent if he receives rupees 570 in all for how many days did he remain absent |
|
Answer» LET the no. of days he remained ABSENT be x no. of days present=15-x total no. of days=15 days money recieved EVERY day when present = rs 80 loss when ONE day absent = rs 10 ATQ 80(15-x)-10x=570 1200-80x-10x=570 1200-570=90x 90x=630 x=7 he remained absent for 7 days hope this answer helps you please mark as BRAINLIEST! |
|