1.

a labourer is engaged for 15 days on the condition that will he will receive Rs 80 for each day he works and he will be fined Rs 10 for each day he is absent if he receives Rs 570 in all for how many days did he remain absent

Answer» LET X be the DAYS on which he present

then 80x-10(15-x)=570
80x+10x-150=570
90x=570+150
x=720/90=8 days


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions