1.

A invests8,000 and B invests11,000 at the same rate of interest per annum.at the end of 3 years, B gets720 more interest than A; find the rate of interest.

Answer»

Interest of B + 720 = Interest of A 8000*R*3/100 + 720 = 11000*R*3/100 240R + 720 = 330R 720 = 90R R = 8%



Discussion

No Comment Found