1.

a housewife used to spend rupees 120 per month on the purchase of wheat at prevailing price. when the price Rose by rupees 2 per kg she found that the same amount should purchase 2 kg less. Find the new price per kg of the wheat.

Answer» a housewife used to spend rupees 120 per month on the purchase of wheat at prevailing price. when the price Rose by rupees 2 per kg she found that the same amount should purchase 2 kg less. Find the new price per kg of the wheat.


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions