1.

A hammer of mass 1 kg moving at 25m/s strikes a nail . The nail stops the hammer in a very short time of 0.02 seconds . What is the force of the nail on the hammer ?​

Answer»

1250N Explanation:Mass of the hammer = 1kg Initial velocity = 25m/s Final velocity = 0m/s (since it comes to rest) TIME taken to STOP the hammer = 0.02 secBy 2nd LAW of MOTION = m(v - u)/t= 1(25 - 0)/0.02= 25/0.02= 1250NForce = 1250N Thank you! ❤️



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions