Saved Bookmarks
| 1. |
A gun weighing 1000 kg recoils with a velocity of 3 × 10-2 m/s when a shell of mass 1 kg is shot from it. If the shell hits the target in 8 seconds, find the gun target distance. |
|
Answer» Initial momentum of the gun & that of shell is zero as they are at rest. Recoil velocity of the gun v1 = – 3 × 10-2ms-1 Mass of the gun m1 = 1000kg Mass of the shell m2 = 1 kg velocity of the shell v2 =? From the equation m1 u1 + m2 u2 = m1v1 + m2 v2 0 = 1000(- 3 × 10-2 ) + 1 .v2 ∴ v2 = 30ms-1 The gun target distance, s = v2 × t = 30 × 8 = 240m. |
|