Saved Bookmarks
| 1. |
A glass in the shape of frustum of cone whose height =12cm.The diameter of its two circular ends are 6cm & 4cm.Find the capacity of the glass.plzzzzzzz plzzzz answer it.Its too urgent |
|
Answer» Answer: 102 2/3 Step-by-step explanation: Upper base diameter, D =4 CM Lower base diameter, d =2cm Height, h =14 cm So, R (upper base) =2 cm, r(lower =1cm CAPACITY of glass = VOLUME of frustum of cone = 3 πh [R 2 +Rr+r 2 ] = 3 π×14 [2 2 +2×1+1 2 ] = 3×7 22×14[4+1+2]
= 3 308 =102 3 2 cm 3
So, the capacity of the glass is 102 3 2 cm 3 |
|