1.

A glass bottle full of Mercury has mass 500 g.on being heated through 35°c, 2.43 g of Mercury are expelled . Calculate the mass of Mercury remaining in the bottle (cubic expensivity of Mercury is 1.8×10-4 per k linear expansivity of glass is 0.8×10-6 per k,

Answer»

I hope this helps you to UNDERSTAND plz mark me as BRAIN LIST and follow me Explanation:\Delta m=m-m'Δm=m−m′The mass of mercury left in the BOTTLE:m'=m-\Delta mm′=m−Δmm'=500-12.43=487.57\ gm′=500−12.43=487.57 g



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions