1.

A gas at a pressure of 5 atm is heated from o° to 546°C and is simultaneously compressed to one third of its original volume. Find the final pressure of the gas.

Answer»

Given, P1 = 5 atm

T1 = 0 + 273 = 273 K

T2 = 546 + 273 = 819 K

V1 = V

V2 = \(\frac{1}{3}\)V

P2 = ?

According to ideal gas equation,

\(\frac{P_1V_1}{T_1}=\frac{P_2V_2}{T_2}\)

\(\therefore\) P2 = \(\frac{P_1V_1T_2}{T_1V_2}\) = \(\frac{5\times V\times819}{273\times\frac{V}{3}}\)

= \(\frac{5\times V\times819\times3}{273\times V}\) = 45 atm.



Discussion

No Comment Found