1.

a galilean telescope has an objective of 120mm focal length and an eye piece of 50mm focal length if image seen by a eye is 250mm from the eye piece, what is angular magnification

Answer»

nification of the image is 0.6Explanation:Given as :For Galilean TELESCOPE The focal length of the objective lens = = 120  mmThe focal length of the EYE PIECE lens = = 500  mmThe distance of the object = u = 250 mmLet The magnification = mAccording to questionAs magnification is directly proportional to the focal length of the objective lens .i.e  m ∝                  ............1As magnification Inversely proportional to the focal length of the eye piece.i.e  m ∝                ............2From eq 1 and 2m = Or,  m = ∴    m = 0.6So, The magnification of the image = m = 0.6Hence, The magnification of the image is 0.6   ANSWER



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions