1.

A fruit vendor purchased bananas at 5 for 4and sold them at 4 for 5, Find the following:a. His gain per centb. The number of bananas he should sell tomake a profit of45

Answer»

cost price per banana is = 4/5 = 0.80selling price per banana is = 5/4 = 1.25

so, % gain on 1 banana is = (1.25-0.80)*100/0.80 = 56 .25%

now for one banana gain is = 0.45 rs

so, no. of bananas to make a gain of 45r = 45/0.45 = 100



Discussion

No Comment Found