1.

A force of 98 N is just required to move a mass of 45 kg on a rough horizontal surface. Find the coefficient of friction and angle of friction?

Answer»

F = 48 N,R = 45 x 9.8 = 441N

µ =\(\frac{F'}{R}\) = 0.22

Angle of friction θ = tan-1 0.22 = 12°24′



Discussion

No Comment Found