1.

A force of 5 N produces an acceleration of 2 m/s², when applied on the body. The mass of the body is :

Answer»

The MASS of the body is 2.5kg.Explanation:F = 5N a = 2M/s^2 m = ?F = ma 5 = m × 2m = 5/2m = 2.5kg



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions