1.

A force of 100N is applied on an object of mass 15kg moving at a velocity of 10m/s for 10 second find the final velocity of the object​

Answer»

49500jExplanation: Acceleration a = F/m = 100/10= 10ms-2 Final velocity v = U + at = 10+ 10×9= 10+90= 100ms-1 Initial KINETIC ENERGY= 0.5×mu2  = 0.5× 10×10××10 =500J Final kinetic energy = 0.5×mv2  = 0.5×10×100×100= 50000J CHANGE in kinetic energy = 50000-500= 49500J



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions