1.

A force of 100 N gives a mass m1, an acceleration of 10 ms-2 and of 20 ms-2 to a mass m2 . What acceleration must be given to it if both the masses are tied together?

Answer»

Suppose, a = acceleration produced if m and m are tied together, 

F = 100 N

 Let a1 and a2 be the acceleration produced in m1 and m2 respectively. 

∴ a1 and a2 = 20ms-2 (given)

Again m1 = \(\frac{F}{a_1}\) and  m2 = \(\frac{F}{a_2}\)

⇒ m1 = \(\frac{100}{10}\) =10 kg

and m2 = \(\frac{100}{20}\) = 5 kg

∴ m1 + m2 = 10 + 5 = 15

so, a = \(\frac{F}{m_1 + m_2}\) = \(\frac{100}{15}\)= \(\frac{20}{3}\) = 6.67 ms2



Discussion

No Comment Found