1.

A force of 10 n acts for 20 second on a body of mass 2 kg initially at rest calculate the energy required by the body and the work done by the applied force

Answer»

tion:1) Work done = Force × distance1) Work done = Force × distanceDistance = ½ a t² = ½×5×20² = 1000 M1) Work done = Force × distanceDistance = ½ a t² = ½×5×20² = 1000 mTherefore, W. D = 10 × 1000 = 10000 J. 1) Work done = Force × distanceDistance = ½ a t² = ½×5×20² = 1000 mTherefore, W. D = 10 × 1000 = 10000 J. 2) Energy: Here it'll be kinetic energy.1) Work done = Force × distanceDistance = ½ a t² = ½×5×20² = 1000 mTherefore, W. D = 10 × 1000 = 10000 J. 2) Energy: Here it'll be kinetic energy.Therefore, K. E = ½ M V² = ½×2×10000 = 10000 J. hopefully you understand....



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions