1.

A force 50N is acting on an object of 100kg for 5 sec .find kinetic energy by object in 5 sec

Answer»

50N is acting on an object of 100kg for 5 sec. Find KINETIC energy by object in 5 sec FORCE (F) = 50NObject mass (m) = 100 kgTime (t) = 5secKinetic Energy (K)✪✪ Kinetic energy by object in 5 sec is



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions