1.

A flask has a mass of 75.9 g when empty and 161.9 8 g when full of tea. Find its mass when it is1) han full of tea. 2) 0.75 times full of tea

Answer»

Answer:

mass of flask = 75.9g

mass of TEA when it totally FILLS tha flask =

= 161.98-75.9

= 86.08g

1. mass of half tea = 86.08÷2

= 43.04g

mass of flask when half FULL of tea = 75.9+43.04

= 118.94g

2.mass of 0.75 tea = 86.08×0.75

= 64.56

mass of flask when 0.75 full of tea = 75.9+64.56

= 140.46g

ans.

CHECK IT OUT!!



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions