1.

A fighter planeflying horizontally at an altitude 1.5 km with a speed of 720 km flues over an Anticraft gun. At what angle should the shell be fired from the gun to hit the fighter plane with a muzzle speed of 400 m/s

Answer» TION:Given A fighter PLANE flying HORIZONTALLY at an altitude 1.5 km with a speed of 720 km flues over an Anticraft gun. At what angle should the shell be fired from the gun to hit the fighter plane with a muzzle speed of 400 m/s Given the horizontal distance travelled by the shell = distance travelled by plane. Height of fighter plane = 1.5 km = 1500 m Speed of fighter plane = 720 km / hr = 720 x 1000 / 60 x 60 = 200 m/s Let theta be angle with the vertical so that shell hits the plane. Muzzle velocity of the gun u = 400 m/s Time taken by shell to hit the plane = t So horizontal distance travelled by shell will be Uzt Distance travelled by plane = vt The shell hits the plane so the two DISTANCES must be equal. Now u sin theta t = v t THEREFORE sin theta = v/u           So sin theta = 200 / 400                              = 1/2  So theta = sin ^-1 ½ So theta = 30 degree Reference link will bebrainly.in/question/1382660


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions