1.

A fast train cover 360km in hour 3min.How much time will it take to cover a distance of 90km​

Answer»

Answer:

50 minute

Step-by-step explanation:

DISTANCE covered by a FAST train is 360 KM

Time taken to COVER is 3 hr 20 min=3+

60

20

hr=

3

10

hr

Speed of the train is

time

distance

=

3

10

360

=108 km/hr

Time taken to cover 90 km is

108

90

=

12

10

hr=

12

10

×60 min=50 min



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions