1.

A farmer moves through a square field of side 10m in 40s m . What will be the magnitude of displacement of the farmer at the end of 2 min 20 sec

Answer»

istance covered 10m in 40secTotal time taken= 2MIN 20SEC= 140secTotal round completed = 140/40=3.5 roundsSo If an object MOVES from A to D, the shortest PATH will be from A to C. So displacement is AC, that we will FIND by phythogoras theorem.AC2= AB2 +BC2 AC2= (10)2 +(10)2AC2= 100+100AC2=200AC = (200)1/2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions