Saved Bookmarks
| 1. |
A diverging lens of focal length 15 cm forms an image 10 cm from the lens . How far is the object placed from the lens |
|
Answer» tion:Focal LENGTH (f ) = -15 cmDistance of IMAGE (v) = -10 cm1v–1u=1f1/u = -(1/10) – (1/- 15)1/u =1/15 – 1/101/u = -0.033u = -30 cmso the OBJECT is placed 30 cm away from the concave LENS. |
|