1.

A dinner set was bought for 2464 after getting a discount of 12%on its Marked price . find the marked price of the dinner set.

Answer»

Let's ASSUME the marked price to be 100X. then 12%
discount allows the customer to BUY it at (100x-12x)=88x. it is given that 88x=2464. Then x=28.So marked price is ₹2800.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions