1.

A density of a liquid is 1150 kg/m^3 .what is its relative density ?(density of water =1000 kg/m^3)

Answer»

D=m/vRelative DENSITY = density of SUBSTANCE /density of waterTherefore,R. D=1150/1000=1.15.No unit. Hope this will HELP you. ... ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions