1.

A dealer sells two machines at 12000 each. on one it gains32%and on the other the losses 32%.what is its profit/loss percentage in the whole transaction ?​

Answer»

Step-by-step EXPLANATION:

SP'=12000

gain =32%

SP''=12000

LOSS=32

CP=SP-proit

CP=11968

CP=12032

total cp =11968+12032

24000

total sp=24000

there is no PROFIT or loss



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions