|
Answer» Given,
It is just a small step to see when the cyclist will reach to the foothills.
INITIAL velocity ( u ) = 0.
Final velocity ( v ) = 54 km/h = 54 m * 5 / 18 s = 15 m/s
Acceleration ( a ) = 0.5 m/s^2
Time ( t ) = ?
We have,
v = u + at
15 m/s= 0 + ( 0.5 m / s ^2 ) * t
15 m/s = ( 5 m / 10 s^2 ) * t
t = 15 m * 10 s^2 / 5 m * s
t = 30 s.
So, we concluded that the cyclist will reach the foothills in 30 s.
1. Given,
Initial velocity ( u ) = o
Time ( t ) = 5 s
Acceleration = 0.5 m / s^2
Final velocity ( v ) = ?
We have,
v = u + at
v = 0 + ( 0.5 m / s^2 ) * 5 s
v = 5 * 5 m s / 10 s^2
v = 25 m / 10 s
v = 2.5 m / s.
2. To find the ratio of VELOCITIES of cyclist at the end of 21 sec and 7 sec, we have to FIRST find their velocities.
Given,
Initial velocity ( u ) = 0
Acceleration ( a ) = 0.5 m / s^2
Time ( t ) = 7 s.
Final velocity ( v ) = ?
v = u + at
v = 0 + ( 0.5 m / s ^2 ) * 7 s
v= 0.5 m * 7 s / s ^ 2
v = 3.5 m / s^2
Now when, Time ( t ) = 21 s.
v = u + at
v = 0 +( 0.5 m / s^2 ) * 21 s
v = 0.5 m * 21 s / s^2
v = 10.5 m / s.
Now, = Velocity of cyclist at the end of 21 sec : Velocity of cyclist after 7 sec
= 10.5 m / s : 3.5 m / s
= 3 : 1
|